Geri Dön

lazerle hemoroid tedavisi

lazerle hemoroid tedavisi
Hemoroid çağımızın hastalığı. Bu illetten muzdarip olan vatandaşlarımız çeşitli şikayetlerle hem acı hem de psikolojik huzursuzluk çekmektedirler. Başıboş bırakılması halinde kansere kadar varan ve gerek bölge gerekse görünüm olarak insanın içini kaldıran bu hastalık, halk arasında basur hastalığı diye adlandırılmıştır. Fakat çekinmek ve ilgilenmemek, aslında felakete davet çıkartmaktadır. İbn Rüşd'den günümüze kadar insanlığın hep başını ağrıtmış olan basur, çeşitli tedavilerle iyileştirilebilmektedir. İyileştirme yöntemlerinden bir tanesi de, en acısız ve hızlı yöntem olan lazerle hemoroid tedavisi yöntemidir.

Daha ayrıntılı mercek altına alırsak, lazerle hemoroid tedavisi aslında bir nevi ışıkla tedavidir. Yüksek ısıya sahip ışık yani lazer, basurun oluşturduğu memeyi hedef alır ve burada mikro cerrahi işlem uygular. 3 -5 mm derinliğinde ve 5 -9 mm genişliğinde oluşturulan bu bilinçli doku hasarı, kontrollü ve nokta atışı şeklinde yapılır. Öyle ki, işlem hızlı ve efektif bir şekilde basurlu dokunun yerinde yeni ve sağlıklı bir doku oluşmasını sağlayacaktır. 

Hemoroid tedavisinde cerrahi müdahalede kanama, iyileşme sürecinde nasır ve büzüşme oluşması, ilk etapda hafif kanamalar vb. şikayetler görülmektedir. Lazerle hemoroid tedavisi  kalın bağırsağın bitiş kısmının, çevresel dokuya yapışmasını sağlar; buna fixasyon etkisi adı verilir. Aynı zamanda herhangi bir kanama söz konusuysa, pıhtıya dönüşür ve kanama durur. 

Ana hatlarıyla özetlersek , lazerle hemoroid tedavisinin birkaç artısı vardır.  Bunların başında ağrı olmamasıdır; tedavi sonrasında herhangi bir ağrı olmaması sebebiyle birey rahatlıkla gündelik hayatına dönebilmektedir.  Aynı sancısız durum, ameliyat sırasında da söz konusudur. Uygulamada ağrı olmadığı için hastanın ameliyat sırasında narkoz dahi alması gerekmemektedir.  Ameliyat sırasında  ( özellikle cerrahi müdahaleye kıyasla) çok daha az yahut hiç kanama olmaz.
 
En önemli farklardan birisi ise, bıçak yahut neşter gibi kesici cisimler kullanılmadığı için, kasların herhangi bir şekilde zarar görmemesidir.  Makat kaslarında kesilme olmadığı için, cerrahi müdahalede sık görülen gaz yahut dışkı tutamamak problemi görülmemektedir.  Son olarak geniş bir doku çıkartması olmadığından, cerrahi müdahalede görülebilen makat darlığı, görülmemektedir. 

Lazerle hemoroid tedavisi  diğer yöntemlere kıyasla çok daha acısız, hızlı ve efektiftir. Eğer bu tarz bir probleminiz varsa, lazerle tedaviyi tercih etmeniz isabetli olacaktır.