Geri Dön

kadınlarda hemoroid tedavisi

kadınlarda hemoroid tedavisi
Hemoroid hastalığına artık adım başı rastlamak içten bile değil. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak hem günümüz hem de gelecek için sağlıklı bir bilgilenme olacaktır. Bu yazımızda kadınlarda hemoroid belirtileri ile ilgili kısa bir yazı hazırladık.

Kadınlarda hemoroid daha çok hamile kalan kadınlarda görülmektedir.  Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak kadınlarda görülme olasılığı görece daha yüksek olan basur,  kendisini tuvalete çıkıldığında oluşan kanama ile göstermektedir.  Sıklıkla kabız hastalığına yakalanan yahut çok fazla katı yiyecek, alkol ve yağlı gıda tüketen kadınlarda da hemoroid riski yüksektir. 

İç ve dış olarak iki başlıkta toparlayabileceğimiz hemoroid hastalığı, sürekli oturmak yahut ayakta durmak sebebiyle oluşabilmektedir. Kadınlarda topuklu ayakkabı kullanmak da anüs bölgesinde baskı oluşturduğu için, buna sebep olabilmektedir. 

Hamilelik, doğum, uzun süreli kabızlık, aşırı ıkınmak vb. durumlar kadınlarda hemoroide sebep olan durumların başında gelmektedir.  

Kadınlarda hemoroid durumu oluşursa (  şüpheniz varsa derhal doktora başvurunuz, basur ilerleyen safhalarda zor ilk safhalarda kolay tedavi edilir)  engellemek için günde iki litre civarı su içilmeli ve sulu gıdalar tercih etmelidir. Beslenme alışkanlığıyla beraber, tuvaleti tutmamak da oldukça önemlidir. 

2 yaşında da 70 yaşında da ortaya çıkabilen hemoroid, kadınlar için de erkekler için de oldukça rahatsız edici bir durum olabilmektedir. En belirgin özelliklerinden birisi, parlak renkli kan gelmesidir. Basur memesinin parçalanması sebebiyle ortaya çıkabilen bu durum süreklilik arz ederse, kansızlığa kadar ilerleyebilmektedir. 

Kadınlarda hemoroid tedavisi için hemoroid tedavi merkezimizde genel cerrahi uzmanı Dr. Burhan Karabağ sizlere yardımcı olacaktır. Muayene ile fazla acı çekmeden ve hatta cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bu illetten kurtulabilirsiniz.  Cerrahi müdahaleden önce tercih edilen ılık suya oturma banyosu, anüs bölgesindeki kasların yumuşayıp rahatlamasına olanak vermektedir. Lakin basur memesi ( eğer iç hemoroid olduysanız) dışarıda bırakılmamalı ve içeri itilmelidir aksi takdirde meme anüs kaslarınca sıkıştırılırsa oldukça ızdıraplı bir sancı çekebilirsiniz.

Eğer sancı, memenin  sıkışması, vb. durumlar sık yaşanıyorsa çeşitli cerrahi yöntemlerle bir gün yahut birkaç günde normal hayatınıza dönebilecek şekilde tedaviler alabilirsiniz. Sakın korkmayın; modern tıp sizin yanınızda. Yeter ki dirayetli olun, bunu atlatacaksınız.