Geri Dön

kabızlık hemoroid nedenimi

kabızlık hemoroid nedenimi
Çoğu durumda belirgin bir neden yoktur. Yeterli miktarda sıvı içermeyen düşük lifli bir diyet kabızlığı daha da kötüleştirecektir. Lif, su ve egzersizi arttırmak iyileşmeye yardımcı olacaktır. Büyük miktarlarda süt ürünleri yemek kabızlığa neden olabilir. Yavaş geçiş süresi veya kolonik atalet, kolonik kasların, dışkıyı normal olarak kolondan geçirmemesinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik kabızlığı daha da kötüleştirebilir elyaf ve su tüketimini arttırmak için iyi bir zamandır. İrritabl bağırsak sendromu, kabızlık ve diyare ile ilişkili olabilir. Hemoroid, dışkı düzleşmesine neden olabilecek dışkı tıkanıklığına neden olabilir.

Kabızlığa yüksek kalsiyum, düşük tiroid, diabetes mellitus, düşük potasyum veya böbrek yetmezliği neden olabilir. Parkinson hastalığı, spinal kord lezyonları, inme, multipl skleroz, Hirschsprung hastalığı veya otonomik nöropati gibi nörolojik koşullar da kabızlığa neden olabilir. Amiloidoz ya da skleroderma'nın kas bozuklukları kabızlık ile ilişkilidir. Kaygı, depresyon ve somatizasyon da şiddetlendirebilir. Menstrüel dönemlerde kabızlık çoğunlukla kötüleşir.

Kalsiyum (Tums) veya alüminyum (Amphojel veya Basaljel), kalsiyum takviyeleri, antikolinerjikler, antidepresanlar (Elavil ve Tofranil), kolestiramin, katapres, sinemet, narkotik ağrı kesici ilaçlar (kodein, oksidodon, hidrokodon, hidromorfon), diüretikler, NSAID'ler, Psikotropikler, sempatomimetikler, antikonvülzanlar (Dilantin veya Tegretol), demir takviyeleri veya kalsiyum kanal blokerleri (Cardizem veya Procardia) tümüyle kabızlığa neden olabilir.

Sonuçta hekimler ve hastalar kabızlığı farklı şekillerde tanımlamaktadırlar. Hekimlerin geleneksel tarifi haftada 3 den az bağırsak hareketi şeklindedir. Buna karşın hastaların tanımı karın rahatsızlığı, şişkinlik, ıkınma, tam boşalamama hissi şeklindedir. Diyeceğimiz şu ki  kabızlık sadece basit dışkılama sıklığı olarak tanımlanmamalıdır. Çünkü; bu durum potansiyel muzdarip hastaların teşhisinin yapılamamasını arttırmaktadır. En doğrusu hemoroid tedavi merkezimize gelerek şüphe duymanız durumunda ön tedavi olmanız ve doktorumuz Burhan Karabağ tarafından size doğru bilginin verilmesidir.