İç Hemoroid

Hemoroid günümüzde sık rastladığımız ve müdahale edilmezse vahim sonuçlara varabilecek bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı, anüs çevresindeki damarların şekil bozukluğuna uğrayarak, kalın bağırsak yolunda topaklanması ve dışkılama işleminin bozulması sonucu ortaya çıkar.

Hemoroid hastalığı aşağıdaki semptomlara sahiptir: Tuvalet sırasında parlak ve kırmızı kanama olması. Söz konusu damarların aşırı ıkınma yahut zorlama sebebiyle zarar görmesi ve buradan kan boşalması şeklinde olur. Kaşınma: Gene olarak hemoroid sırasında görülen bir semptomdur. Islaklık Hissi: Anüs kısmında sürekli bir ıslaklık hissi oluşur. Ele gelen yumru: İlerleyen hemoroid vakalarında anüs çevresinde topaklanan kılcal damarlar elle hissedilebilmektedir.

Anüs etrafındaki damarların şekil bozukluğu yaşamasıyla ortaya çıkan hemoroid, günümüzde ayrıntılarıyla incelenmiş ve tedavisi bulunmuş bir hastalıktır. İç ve dış olarak ikiye ayrılan hemoroid hastalığı, aşağıdaki sebeplerden ötürü oluşabilmektedir: Kronik olarak kabız yahut uzun süreli ishal durumlarında Sürekli öksürük ve kabızlık sahibi olan kişilerde Gebelik sırasında Tuvalette uzun süre oturan ve tuvaletini yaparken aşırı ıkınma, zorlama yapan kişilerde Uzun süre ayakta yahut sürekli oturarak çalışan insanlarda

Yukarıdaki örnekler, özellikle iç hemoroidin oluşmasında etkendir. İç hemoroid dokusunu bağırsak duvarına bağlayan bağlara Park Bağları ( Park ligamanı) denmektedir. Bu bağların zedelenmesiyle, hemoroid dokusu aşağı doğru sarkar ve şişmeye başlar. Bunun oluşmasının sebebiyse, kirli kanı taşımakla görevli toplardamarlarda, sarkma sebebiyle oluşan tıkanıklıktır. Genellikle merak edilen bir konu olduğu için, gebelikte iç hemoroid konusuna bir kez daha değinmek istiyoruz. Bebeğin büyümesiyle makat bölgesinde artan baskı, aynı zamanda progesteron hormonunun yan etkileri, iç hemoroidi tetikleyebilmektedir.

İç Hemoroid hastalığı çeşitli evrelerden geçmektedir. Bunlar şu şekildedir:

İç Hemoroid Evre 1
Bu evrede hemoroidal dokuda büyüme olmaktadır. Sert dışkılama sonrasında kanama görülür lakin sarkma söz konusu değildir.

İç Hemoroid Evre 2
Tuvaletten sonra ağrı olmadığı halde kanama olması, iç hemoroidin en tipik bulguları arasındadır. Bu evrede iç hemoroid topaklanmaları ıkınma ve zorlama ile anüsden dışarı çıkartılabilmektedir. Lakin tuvalet sonrasında dinlenmek ve beklemek ile, kendiliğinden içeri girmektedirler. Bu evrede ağrının da kanamaya eşlik etmesi muhtemeldir.

İç Hemoroid Evre 3
Bu evrede oluşan topaklanmalar iyice büyümüştür. Bunlar tuvalet sırasında daha sık dışarı çıkarlar; hasta elleriyle bu topakları geri sokma ihtiyacı duyabilmektedir. Şişme ve zorlanma sebebiyle bu evrede kanama ve ağrı daha yoğundur.

İç Hemoroid Evre 4
Bu evrede hemoroid dokusu sürekli dışarıdadır. El ile içeri sokulması da mümkün değildir. Bu noktada yaşam kalitesini çok kötü etkileyen durumlar söz konusudur; sürekli olarak ağrı, akıntı, kanama ve enfeksiyon kapma riski mevcuttur. Dış hemoroid bu safhalarda genellikle baş gösterir. Hemoroid memesinin içine kanama yapması olarak tanımlanan tromboz sık görülür ve bu durumda acil müdahale şarttır.

Görüldüğü üzere hemoroid oldukça ciddi ve acı verebilen bir hastalıktır. Çeşitli sebepleri olmakla birlikte, spor ve dengeli beslenme hemoroid durumun engellemek için bire birdir. Buna ek olarak yılda bir kere check up yaptırmak ve doktor görünmek, sizin açınızdan verimli olacaktır.

Eğer yoğun bir şekilde alkol, baharatlı gıda, fast food ve benzeri tüketiyorsanız, bunun da hemoroide davet çıkarttığını bilmelisiniz. Kendi sağlığınız açısından dengeli beslenmek, yerken aldığınız hazdan çok daha haz verici olacaktır. Çünkü hiçbir yemek, hemoroid gibi ağır ve ağrılı bir hastalıkla sonuçlanıyorsa, verdiği lezzete değmez demektir.

Sağlıklı ve güzel günler dileriz.