Geri Dön

iç hemoroid tedavisi

iç hemoroid tedavisi
Günümüzde hemen hemen herkeste görülmesi muhtemel olan hemoroid hastalığına siz de mi yakalandınız ? Ne yazık ki bu hastalık iç hemoroid hastalığı mı ? Bilinçli biriyseniz endişe etmenize gerek olmadığını bilirsiniz. İç hemoroid tedavisi çeşitli seçeneklerde, çeşitli uzmanlar tarafından uygulanmakta olan sayısız seçenek içermektedir.  Tek yapmanız gereken, iyi bir doktora başvurmak olacaktır.

İç  hemoroid tedavisi için önerilen birkaç yöntem vardır.  Bunlardan ilki beslenme düzenini değiştirmek ve sağlıklı hale getirmektir. Başlangıç aşamasında olan iç hemoroid tedavisi için, ilerlemeyi engelleyen ilaç ve beslenme alışkanlığında düzenleme önerilir. 

Eğer iç hemoroid daha ileri seviyedeyse ve düzelmiyorsa, hemoroid memelerini besleyen damarların bağlanarak, hemoroid memelerinin kurutulduğu ve sorunu çözüldüğü THD - HAL yöntemi uygulanabilir. Doopler cihazından yardım alınarak yapılan bu çözüm, sık tercih edilmektedir.

Lazer ile yapılan tedavi gerek etkili olması gerekse kanama gibi sorunlar yaratmaması açısından, modern tıpta sık başvurulan bir çözümdür. Lazerin ısı uygulaması ile doku iyileşmesi hızlı ve acısız olur.

Son olarak, belki de en son tercih edilen lakin bazı durumlarda kaçınılmaz olan klasik cerrahi müdahaledir.  Sarkan basur memelerinin kesilerek çıkartıldığı bu yöntemde, doku bütünlüğü dikiş ile sağlanır. Bu yöntemde görece daha uzun bir iyileşme süreci yaşanır. Alınan dokunun miktarına göre hastalığın tekrarlanması yahut makat darlığı kompleksi yaşanması söz konusudur. Buna ek olarak, dışkı ve gaz tutamamak gibi durumlar da oluşabilmektedir.  Lakin bazı durumlarda bu yöntemin kaçınılmaz olduğu da göz önünde tutulmalı; gerekirse birden fazla doktora bu konuda başvurulmalıdır. 

İç hemoroid tedavisi kendinize iyi bakmanız gereken bir süreçtir. Korkmanıza gerek yok, altından kalkamayacağınız bir süreç değil lakin azimli ve sabırlı olmanız gerekmektedir.