Geri Dön

iç hemoroid amaliyatı

iç hemoroid amaliyatı
Çoğumuz bıçak altına yatmaktan korkarız.  Gerek narkozun milyonda bir oluşturabileceği komplikasyonlar, gerek bir başkasının vücudumuza müdahale etmesi, gerekse iyileşme süreci açısından çoğu kişinin asla tecrübe etmek istemeyeceği bir durumdur ameliyat. Buna rağmen, bazı durumlarda ameliyat olmamak, " keşke ameliyat olsaydım " dedirtecek durumlara neden olur. Bu durumlardan birisi de iç hemoroid ameliyatı müdahalesidir.

İç hemoroid ameliyatı 3. yahut 4. aşama basur oluşumunda başvurulan bir çözümdür. Bu çözümde hedeflenen amaç hasar görmüş ve vücuda zarar haline gelmiş dokunun çıkartılması ve hastanın gündelik hayatına sorunsuz devam etmesinin güvence altına alınmasıdır.  Bu yazımızda, söz konusu süreci ana hatlarıyla anlatacağız.

İç hemoroid ameliyatı için 4 seçenek vardır.  Bunlardan birincisinde müdahale öncesi akşamda ishal yapıcı ilaçlar içen hasta, kalın bağırsağını boşaltır.  Ameliyat işleminden bir gün öncesinde su ve yemek tamamen kesilir. Bu durum hem sürecin pürüzsüz işlemesinde hem de doktorun daha rahat bir ameliyat gerçekleştirmesinde büyük yarar sağlar.  Ameliyat işlemi ligasure isimli bir cihazla yapılır; bu cihaz basur tedavisinde çığır açmıştır diyebiliriz. Son derece hızlı, herhangi bir dikiş atma gereği doğurmayan ve kanamanın olmadığı bir ameliyat işlemi sağlar.

İkinci seçenek klasik cerrahi müdahaledir. Bu işlemde doktorun ne kadar doku çıkarılacağını ayarlaması, ameliyatın başarılı olması açısından çok önemlidir.  Bu yöntemde sarkan hemoroid dokuları kesilir ve dokunun bütünlüğü dikişlerle tamamlanır.  Birkaç saat sonrasında çıkartılmak üzere kanala eklenen vazelinli tampon ile işlem tamamlanır.

Üçüncü seçenek THD - HAL ismini taşımaktadır.  Doopler isimli bir cihazın yardımı ile hemoroid memelerini besleyen damarlara dikiş atılır. Bu dikiş sayesinde kan akışı almayan hemoroid memeleri, iyileşirler.  Kesme işleminin olmadığı bu yöntemin kökleri İbn-i Sina'ya dayanmaktadır; diğer yöntemlerde görülen iltihap, makat daralması, kanama ve benzeri komplikasyonlar daha az olur.  Gaz yahut dışkı tutamama şikayetleri de oluşmaz.

Hemoroid ameliyatları sonrasında ağrıya göre ağrı kesici ilaç yahut iğne kullanılabilir. Yoğun ağrılara çare olarak ılık suya oturma banyosu  önerilmektedir; aynı zamanda ıkınmamaya da dikkat etmek gerekmektedir.  Özellikle ilk üç gün posasız gıdaların tercih edilmesi isabetli olacaktır. Kabızlığa sebep olacak beslenmeden çekinmeli ve mercimek, bezelye, nohut gibi gıdalar tercih edilmelidir. 

Hemoroid tedavi merkezi hastalarına süreçler hakkında bilgilendirme yaparak doğru çözümler hakkında yardımcı olmaktadır. Doktorumuz Burhan Karabağ İzmir içinden ve İzmir dışından gelen hemoroid hastalarına kendi özel kliniğinde başarılı tedavi süreçleri uygulamaktadır. Sağlıklı günler dileyerek bu yazımızı noktalıyoruz.