Hemoroid Tedavisi

Hemoroid günümüzde sık rastlanılan hastalıklar arasında başlarda gelmektedir. Tuvaletimizi yaptığımız anal bölgede meydana gelen damar bozukluklarının, ilerleyerek artması ve tuvalete çıkmamızın bir ızdıraba dönüşmesi şeklinde ilerler. Bu ilerlemeye kanama, ağrı, ıslaklık hissi ve kaşıntı eşlik eder. İlerleyen durumlarda elle hissedebilen bozulmalar makat dışına kadar taşabilir. Fakat paniğe kapılmanıza gerek yok çünkü hemoroid tedavisi mümkündür ve uzun yıllardır başarıyla uygulanmaktadır.

Öncelikle semptomlara kısaca göz atmakta yarar var. Madde madde hemoroid tedavisi almanız gerektiğine işaret eden semptomları belirleyelim: Kanama: Eğer tuvaletinizi yaptığınız bölgede taze ve kırmızı renkte kanama oluyorsa, bu hemoroid tedavisi almanız gerektiğine işaret olabilir. Kaşınma: Makat bölgesinde, tuvaletinizi yaptıktan sonra tam bir temizlik yaptığınız halde sürekli kaşınma varsa, bu bir hemoroid semptomu olabilir. Islaklık hissi: Makat bölgenizde sürekli ıslaklık hissediyorsanız, bu durum da dikkat etmeniz gereken ve süreklilik gösteriyorsa doktora başvurmanızın isabetli olacağı bir semptomdur. Ele gelen yumru: Makat bölgenizde elinizle hissedebileceğiniz yumrular varsa, diğer maddelerden daha baskın bir şekilde, Hemoroid tedavisi almanız gerekiyor olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa, mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yukarıdaki semptomları 3 - 4 gün boyunca ve yoğun bir şekilde ( birisini bile) hissediyorsanız, doktora başvurmanız ve kontrol ettirmeniz isabetli olacaktır. Hemoroid tedavisi tüm hastalıklar gibi erken teşhis ile çok daha acısız ve rahat yapılabilmektedir. Şimdi, halk arasından bilinen adıyla basur hastalığının nasıl tedavi edildiğine kısaca göz atalım: Hemoroid tedavisi sırasında lif oranı yüksek gıdaların tercihi ve her gün bol su alınması önemlidir. Ortalama 1.5 - 2 litre su içilmelidir. Bu, vücudunuzun dengeye oturmasında yardımcı olacaktır. Bağırsaklarınızın sağlıklı fonksiyon gösterebilmesi için, kaynak sebep olan kabızlık giderilir. Böylece vücudunuz kendi kendisini yeniden rayına oturtabilir. Doktorunuz lüzum görürse lokal/ bölgesel olarak uygulanacak krem ve pomatlar uygulayabilir. Cerrahi müdahale gerekebilir.

Hemoroid tedavisi sırasında cerrahi bir müdahale gerekecekse, birkaç seçenek söz konusudur. Bunların arasında karar vermesi gereken elbette ki doktorunuzdur fakat bilgilenmeniz açısından yöntemleri sizinle paylaşmak istiyoruz: Skleroterapi: Bu tedavide hemoroid hastalığının oluşmasına sebep olan damarlar, sklerozan isimli bir kimyasalın damara enjekte edilmesiyle, kapatılır. Böylece kalın bağırsaktaki düzen normale döner. Uzun yıllardır özellikle varis tedavisinde kullanılan skleroterapi, etkili bir tedavidir. Bant Ligasyon: M.Ö. 460 senesinde Hipokrat tarafından kullanılan bu yöntem, günümüzde modern makineler ve ön hazırlık tedavileriyle uygulanmaktadır. Oluşan damar bozulmaları gerekli ön hazırlık yapıldıktan sonra, özel bantlarla çevrelenir; bu bantlar lastik gibi bu bölgelere geçirilir. Steril olan bantlar 7 - 10 gün içerisinde dışkılama ile düşerler. Bantlama sayesinde söz konusu damar bozulmaları kurur ve Basur tedavisi de tamamlanmış olur. Bu yöntem %60 ile %80 oranında başarı getirmektedir. Cerrahi Operasyon: Klasik cerrah müdahale ile yapılan Hemoroid tedavisi, genel anestezi ile hasta uyutulduktan sonra yapılır. Kısa bir süre hastanede yatma süresi söz konusudur. Lazer ile tedavi: En modern tekniklerden biri olan bu yöntemde, ND-yag lazer isimli özel bir teknik uygulanır. Hasta genel anestezi altındayken uygulanan bu yöntemde, ameliyat sonrası ağrı minimum düzeydedir. Kısa sürede gündelik hayata devam edebilmek söz konusudur. Ne yazık ki seviye 4 hemoroidlerde uygulanması mümkün değildir.

Görüldüğü üzere tedavi olarak birçok seçeneğiniz mevcuttur. Fakat en iyi hemoroid tedavisi spor, sağlıklı ve dengeli beslenme ve de rutin olarak doktorunuzdan kontrol istemektir. Sağlıklı günler dileriz.