Hemoroid Nedir

Sağlıkta ayıp olmaz. Tuvaletinizi yapmak için kullandığınız bölgede meydana gelecek zorlanmalar, sıkıntılar ve sorunlar baştan savılmadan dikkate alınmalıdır. Bu tarz bir sorununuz varsa, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu yazımızda sizlere, anal bölgede ( yani tuvaletinizi yapmak için kullandığınız bölgede) oluşabilecek önemli bir sorunun, Hemoroid hastalığının açıklamasını yapacağız. Nedir, ne değildir ve nasıl yaklaşılmalıdır ?

Hemoroid anal kanal denilen bölgenin üst kısımlarında genişlemiş damar yumaklarıdır. Bildiğiniz gibi kalın bağırsak aracılığıyla tuvaletimizi yapmaktayız ve kalın bağırsaklarımızda da damarlar var. Bu damarlar çeşitli sebeplerle bozuluma uğradığında, tuvalete çıkmamız da zorlaşabiliyor ve bu durum Hemoroid hastalığına davet çıkartabiliyor. Hemoroid nedir sorusuna verilebilecek cevaplardan birisi de " Basur " olabilir, çünkü halk arasında bu hastalık basur olarak da geçiyor. Hemoroid iç ve dış olarak ikiye ayrılıyor. Gelişimi ise, çeşitli sebeplerden dolayı anal kanala yerleşen genişlemiş toplardamar yumaklarının, makatın dışına kayması olarak geçiyor literatürde.


Hemoroid nedir sorusunun devamında akla ilk gelecek olan soru, neden ve nasıl olur olacaktır. Bunları kısaca inceleyelim öyleyse; Öncelikle tuvalet alışkanlıklarınızda değişiklikler olur. Kabızlık yahut isal gibi durumlar sık gerçekleşiyorsa hemoroid bağlantılı olabilir. Gebelik ve doğumun bu hastalığı tetikleyebildiği görülmüştür; rutin kontroller yaptırmakta kesinlikle fayda vardır. Sedanter yaşam yani düzenli bir fiziksel aktivitenin olmadığı, kilo, monotonluk vb. durumların sistematik ve yoğun olarak sürdüğü yaşam tarzlarında hemoroid görülebilmektedir. Ata binmek, bisiklet sürmek gibi sporlarda ortaya çıkma olasılığı olan Hemoroid, bu sporla sürekli ilgilenenler için de dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Alkolün fazla tüketimi hemoroidi tetiklemektedir. Karının alt kısmındaki bir bölge olan ve dışkılama/ boşaltım organlarının bulunduğu pelvik bölgedeki tümör, ascites vb. oluşumlar hemoroid oluşmasına sebep olabilmektedir. Kalın bağırsak kanseri ile hemoroid oluşumunda bağlantı vardır.

Şimdi kısaca hemoroidin belirtilerine göz atalım. Oldukça karakteristik belirtileri olan Hemoroid yahut basur, şu belirtilere sahiptir: Makat bölgesinde taze ve kırmızı renkli kanamalar Özellikle tuvaletinizi yaparken yoğun bir ağrı Makatta elinize gelen bir şişkinlik Makat bölgesinde akıntı ve ıslaklık hissetmek Makat bölgesinin kaşınması

Aslında bu semptomlara sahip başka hastalıklar da var. Fakat hemoroid de bunlardan birisi; eğer yukarıdaki şikayetlerden biri dahi 3 - 4 günden uzun bir süre boyunca devam ediyorsa, sağlığınız açısından doktora başvurmanızda yarar var. Çünkü hemoroid, ne yazık ki, kalın bağırsak kanserinin habercisi de olabilir. Yine de panik olmaya gerek yok, rutin bir kontrol ve sağlıklı fiziksel aktivite bu konuda yeterli korumayı sağlayacaktır. Unutmayın, vücudunuzun her bölgesi özenle ilgilenmeniz gereken bir bahçe gibidir.

Derece olarak bakıldığında hemoroidin dört derecesi olduğunu görürüz. Bunların kısaca açıklamak bilgilenmeniz açısından isabetli olacaktır: 1. Dereceden Hemoroid (Basur) : Kanamanın yoğun olduğu bir derecedir Bu seviyedeki hemoroid rektoskopi yöntemiyle saptanır. 2. Dereceden Hemoroid (Basur) : Kanama ve kaşıntı yoğun bir şekilde mevcuttur. Ikınma ile makat bölgesinde yapılacak muayene ile saptanabilir. 3.Dereceden Hemoroid (Basur) : Kanama ve kaşıntı şikayetine "ıslak hissetmek " şikayeti eklenmiştir. Yukarıdaki bahsettiğimiz damar bozulmaları makatın dışında görülebilmektedir. Hastalık ciddi bir seviyededir ve müdahale edilmesi elzemdir. 4. Dereceden Hemoroid: Kanama, akıntı, kaşıntı ve ağrı şikayetleri söz konusudur. Damar bozulmaları daha ciddi seviyededir.

Hemoroid acı ve ağrı içeren bir hastalıktır. Lakin tedavisi mümkündür ve birçok kişi tedavisini tamamladıktan sonra yaşam kalitesini bozmadan hayatını sürdürmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile spor, hemoroid nedir sorusunu hiç sormamanız için yardımcı olabilecek etkenlerdir.

Sağlıkla kalın.