Geri Dön

hemoroid kendi kendine iyileşirmi

hemoroid kendi kendine iyileşirmi
Küçük dış hemoroidler ve semptomları ev ilaçlarıyla tedavi edilerek kendiliğinden kaybolmalıdır. Doğal ev ilaçları, hemoroidin anal açıklığın etrafındaki iltihabı ve tahrişi azaltarak daha hızlı kaybolmasına yardımcı olabilir.

Hemoroid tedavi merkezi yüksek lifli gıdalar yemenizi önerir, bol sıvı tüketerek anüs üzerindeki baskıyı azaltarak; atıklarınızın daha hızlı vücuttan atılmasına yardımcı olmanızı tavsiye eder. Ayrıca tuvalette anal kısmı zorlamaktan kaçınmalısınız; bu sayede ortaya çıkacak gerginliği azaltmış olacaksınız, çünkü bu anüs çevresindeki şişmiş damarları daha da ağırlaştıracak ve iyileşme sürecini uzatacaktır.

Hemoroitlerin hızlı bir şekilde gitmesine yardımcı olmak için doktorlar tuvalette uzun süre oturulmamasını da öneriyorlar. Bu, iyileşme sürecini kısaltacak ve anal bölge etrafında daha fazla baskı oluşturmayı önleyecektir.

Bununla birlikte, bazı hemoroid tipleri onları ortadan kaldırmak için tıbbi işlem gerektirebilir. Örneğin, iç hemoroid dış hemoroidden çok daha uzun süren iyileşme sürecine sahiptir ve tedavisi ve iyileşmesi daha zordur. Dış hemoroid büyük bir alana yayılmışsa ve acı veriyorsa, iç hemoroid ciddi derecede prolaps olmuşsa, mutlaka cerrahi lokal anestezi altında; cerrahi müdahale ile çıkarabilir. Bu tür hemoroidlerin iyileşmesi 6 hafta kadar  sürebilir.