Hemoroid Kanaması

Hemoroid günümüzün hastalıklarından birisi. Ne yazık ki birçok kişi, bu acılı hastalığa yakalanmakta ve sıkıntı çekmekte. Aslında gündelik spor ve iyi beslenme ile hemoroid riski oldukça azaltılabiliyor. Hemoroid yahut halk arasındaki ismiyle basur, sağlıklı olmanıza rağmen çeşitli sebeplerden dolayı da ortaya çıkabiliyor. Fakat endişe etmenize mahal yok; bu sıkıntının tedavisi çeşitli ve teknolojik seçeneklerle bulunmuş durumda.

Basurun sebepleri, tedavisi ve tanısı ile alakalı birçok makalemiz mevcut. Bu yazımızda biraz daha özele ineceğiz ve hemoroid kanaması il ilgili sebeplerini inceleyeceğiz. Acı ve ağrı dolu bir rahatsızlık olan hemoroid kanaması, doktor müdahalesi ile kısa sürede düzeltilebilen bir hastalıktır.

Hepimizin bildiği gibi anüs kısmını kapatan çeşitli kaslar bulunmaktadır. Bu kasların üstünde ve alt kısmında toplar damarlar mevcuttur. İşte bu damarlar, tuvaletimizi yaparken zorlama, ıkınma yahut kabızlık sebebiyle genişlerler. Bu durum sürekli yahut zarar verecek kadar yoğun bir şekilde tekrarlarsa, basur memesi / hemoroid memesi oluşabilir.

Bu hastalık bir anda kendi kendisine oluşmamaktadır. Sürekli acı veya baharatlı yemek tüketmek, alkol tüketimi, bisiklet tarzı sporların sürekli yapılması, hemoroid kanaması oluşmasının başlıca sebepleri arasındadır. Tuvalete gidildiğinde aşırı zorlamayla, bu damarlardan kan boşalır. Kan direkt olarak damardan aktığı için, parlak ve açık kırmızı bir renkte olur. İç ve dış olarak iki çeşit basur vardır. İki basur türünde de en belirgin özellik, bahsettiğimiz kanamadır.

Eğer herhangi bir sebeple kanamanız varsa, özellikle hemoroid kanaması söz konusuysa kesinlikle ıkınmamalı ve kendinizi zorlamamalısınız. Doktorunuzun size vereceği tedaviyle kısa sürede iyileşmeye başlayacak ve zamanla bu ihtiyacınızı zorlanmadan, tıpkı eskisi gibi giderebileceksiniz.

Önemle dikkat etmeniz gereken konu, basur kanaması yahut basur hastalığı kendisini gösterdiğinde doktora başvurmanız gerektiğidir. Herhangi bir semptom oluştuğunda acılı yemeyi, alkol tüketmeyi ve tuvalet sırasında ıkınmayı/ zorlamayı derhal bırakmalısınız. Aksi takdirde hemoroid kanaması dolayısıyla hemoroid ilerleyecek ve çok daha ciddi sorunlara sebep olacaktır. Her tuvalete çıktığınızda kan gelmesi sebebiyle hem tuvaletinizi yapmak bir ızdırap haline gelir, hem de zamanla kansızlık baş gösterir. Bununla birlikte müdahale zamanında müdahale edilmez ise hastaya çok büyük sıkıntılar yaratacak bir hastalık haline gelebilir. Hemoroid kanaması görüldüğünde ilk yapmanız gereken şey doktorunuza başvurmaktır. Doktorunuz da size durumunuza göre ilaçla yahut cerrahi müdahaleyle tedavi önerecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir hususta, cerrahi müdahale sonrası Hemoroid kanaması durumunun devam edebileceğidir. Cerrahi müdahalede basur memesi bağlanır, daha sonra neşter yahut lazer ile toplardamarlar çıkartılmaktadır. İyileşme sürecinde, özellikle ilk 2-3 ay süresince Hemoroid kanaması olması gayet doğaldır. Eğer ki sonraki dönemlerde kanama devam ediyorsa, doktora başvurulmalıdır. Söz konusu iyileşme süresince aşırı ıkınma kesinlikle yasaktır çünkü dikişlere zarar verebilir ve iltihaba sebep olabilir. İyileşme süresinde sindirimi kolay yiyecekler ve sıvı gıdalar tüketmek isabetli olacaktır.

Görüldüğü üzere basur, özellikle sandalye üstü/ masa başı çalışan bireylerin başına gelebilmektedir. İnsanlarımız bu konuda bazen çekince duymakta ve sıkıntılarını doktorla paylaşmak istememekte; kimi zamansa üşenmektedir. Bu şekilde hareket veya düşünülmesi vahim sonuçlara ulaşabilecek bir hatadır. Sağlık söz konusu olduğu zaman kesinlikle utanmak olmaz ve hemoroid kanaması ciddi bir hastalıktır; kaşıntı, ıslaklık hissetmek, ele yumru gelmesi gibi şikayetleriniz olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında beslenme ve hareket de sağlığınız açısından son derece önemlidir. İnsan vücudu bütün gün masa başında oturacak şekilde yaratılmamıştır ve harekete ihtiyacı vardır. Sizler de günde 20 dakika spor, yürüyüş ve biraz dengeli beslenmeyle, sizin için sıkıntılı olabilecek süreçleri engelleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel günler dileriz.