Geri Dön

hemoroid hastalığında ağrı olurmu

hemoroid hastalığında ağrı olurmu
Her şeyden önce, hemoroidden dolayı  utanılmamalıdır. Hemoroid normal anatominin bir parçasıdır ve herkes bunlara sahiptir. İnsanlar "hemoroid" den şikayet ettiğinde, perianal bölgedeki semptomlara atıfta bulunurlar. Hemoroidal semptomlar insanları etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biri olarak bilinir. Hemen hemen herkes, hayatının bir döneminde hemoroidal semptomları yaşayacak, ancak daha küçük bir yüzde kronik belirtileri görecektir. Hemoroid hayatı tehdit edici nitelikte olmasa da, kesinlikle yaşam kalitesini etkileyebilen bir hastalıktır.

Hemoroid, rektumun hemen içinde ve dışında oluşan arter ve damar ağlarından oluşan vasküler yastıklardır. Görevleri büyük oranda bilinmesede, yastık gibi davranıp, dışkı geçişinde rol oynuyor olabilirler. Hemoroid rektumda (iç hemoroid) veya dışta (dış hemoroidler) ortaya çıkabilir; semptomları ve tedavileri farklılık gösterebilir.

İç hemoroidin duyu sinirleri yoktur ve bu nedenle barsak hareketleri ağrısız kanama ile sonuçlanır. Kan genellikle parlak kırmızıdır ve kan daha akıcı şekilde kağıt üzerinde görüntülenir. İç hemoroidin rektal duvara olan ekleri zamanla zayıflarsa hemoroid çıkıntı yapar, prolapsus olarak da bilinir. Prolapsing hemoroid ya kendiliğinden ya da daha sonraki evrelerinde geriye doğru elle içeri itilerek problem çözülebilir.
Dış hemoroid zengin bir sinir kaynağına sahiptir ve genellikle tromboz olarak bilinen ağrılı bir şişlik olarak gözlemlenir. Ağrı genellikle birkaç gün sürer ve yavaş yavaş azalır. Kanamanın yumuşamasından sonra tekrar kanama olabilir; kan genellikle koyudur ve bağırsak hareketi olmadan ortaya çıkar.