Hemoroid Belirtileri

Hemoroid yahut günümüzde halk arasındaki ismiyle Basur, çağımızın hastalıklarından birisi. Modern insan masa başında uzun saatler geçiriyor ve spora çok fazla vakit ayıramıyor. Aynı zamanda beslenme alışkanlıkları da fast - food, alkol, sigara, dengesiz beslenme ve benzeri özelliklere sahip. Tüm bunlar birleştiğinde ne yazık ki Hemoroid hastalığı da tetiklenebiliyor.

Hemoroid hastalığı, makat bölgesinde yani tuvaletinizi yaptığınız anal bölgede ortaya çıkan bir damar bozukluğudur. Bu bölgede bulunan damarların çeşitli sebeplerle sağlıksız bir şekilde biçim değiştirmesi ve kalın bağırsağın işlevini bozmasıyla ortaya çıkar. 4 seviyesi olan hemoroid hastalığı kademe kademe ilerlemektedir ve özellikle 4. seviyede cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir.

Elbette her gün yahut haftada bir doktora gitmeniz - eğer hasta değilseniz - mümkün değil. İşte bu noktada devreye bilinçli olmak giriyor. Bizler de bugünkü yazımızda sizlere, hemoroid belirtileri ile alakalı bilgi vermek istiyoruz. Buyrun, beraber bakalım.

Hemoroid diğer hastalıklarla karıştırılabilen ve çeşitli alt sebepleri olabilen bir hastalıktır. Fakat kısaca özetlersek, spesifik bazı belirtileri vardır: Kanama: Makat yani dışkınızı yaptığınız bölgede taze ve kırmızı renkte kanama oluyorsa, bu durum basur yani hemoroid belirtisi olabilir. Uzun süre tuvalete çıkmadıysanız ve tuvaletinizi yaparken makatınızı çok zorladıysanız, benzer kanamalar olabilir. Fakat bu kanamanın taze, kırmızı ve süreklilik gösteriyor olması, hemoroid belirtisi olabilir. Kaşınma: Dışkınızı yaptıktan sonra makatınızı iyi temizlemeniz gerekir. Aynı şekilde iç çamaşırınızın temiz olması da önemlidir. Bu iki madde sağlanmazsa makat bölgesinde kaşınma olabilir. Fakat bunlara rağmen ( yahut bunlarla beraber sürekli devam eden) bir kaşınma varsa ve birkaç gündür sürüyorsa, bu bir hemoroid belirtisi olabilir. Islaklık Hissi: Makatınızı yıkadıktan sonra düzgün bir şekilde kuruladığınız halde, sürekli yahut aralıklarla ıslaklık hissediyorsunuz diyelim. Bu durum da Hemoroid belirtisi olarak geçmektedir. Yıkama işleminden sonra vücudunuzu iyi kurulamamışsanız yahut iç çamaşırınız ıslandıysa elbette ıslaklık olur lakin sürekli bir ıslaklık hissediyorsanız, hemoroid olabilirsiniz. Ele gelen yumrular: Makatınızın iç bölgesinde yahut dışa taşmış şekilde, mora çalan yahut tamamen morarmış yumrular varsa bu çok ciddi bir Hemoroid belirtisi olarak geçmektedir. Kesinlikle panik olmanıza gerek yok ancak ivedilikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki semptomlar farklı hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Yani bunları gösteriyorsanız, illa ki basursunuz anlamına gelmiyor. Lakin hemoroid belirtisi olsun, başka bir hastalığın belirtisi olsun, yukarıdaki semptomlar 3- 4 gün boyunca sürekli olarak tekrar ediyorsa, mutlaka bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Semptomların yalnızca birisinin bile sürekli oluşması, doktor gözüyle bakılmasını gerektirir.

Boşaltım yahut dışkılama, insanın vücudundaki çöpü dışarı atmasıdır. Bu boşaltım işlemi son derece önemlidir ve bozulması halinde vücuda ciddi zararlar verebilmektedir. Sağlıklı bir ömür sürebilmek için, diğer tüm sistemler gibi, boşaltım sisteminize de azami dikkati göstermeniz gerekmektedir.

Konumuzu kapatmadan önce kısaca, gündelik hayatta yapabileceklerinizden bahsedelim. Hemoroid belirtileri ortaya çıkmadan hayatınıza uygulayacağınız bu alışkanlıklar, sizlere sağlık ve huzur olarak geri dönüş yapabilir: Hareket/ Spor / Sürekli Hareketsiz Durmamak : Hemoroid oluşmasının başlıca sebeplerinden birisi bir sandalye üzerinde hiç hareket etmeden sürekli oturmak ve bunu sürekli yapmaktır. Hareket etmek, spor yapmak, günde en azından 20 dakika yürüyüş/ bisiklet vb. hayatınızı çok kaliteli kılar. Dengeli Beslenmek: Hemoroid kalın bağırsakta çıkan bir hastalıktır ve beslenme alışkanlıklarıyla da alakalıdır. Lif oranı yüksek ve dengeli bir beslenme, fast-food tarzı gıdaları minimumda tutmak vb. olumlu alışkanlıklar sizi hemoroid gibi hastalıklardan koruyacaktır. Check Up: En azından ayda bir yaptıracağınız check-up, bu tür hastalıkların erken teşhisinde yardımcı olabilir ve sizi masraftan kurtarabilir.

Sağlıklı ve dengeli günler dileriz.