Dış Hemoroid

Hemoroid günümüzün hastalığı. Ne yazık ki birçok insan bu acılı ve sancılı hastalıktan muzdarip olabiliyor. Öncelikle bu hastalığın ne olduğuyla alakalı kısa bir bilgilendirme yapalım.

Hemoroid tuvaletinizi yaptığınız makat bölgesindeki toplar damarların tıkanması, topaklanması ve bu durumun hemoroid memesi üzerindeki mukozada tahribat yaratması sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık sebebiyle gerek gündelik hayat gerekse tuvalete çıkmak ızdırap haline gelebilmektedir. Bu konuda çeşitli tedavi yöntemleri mevcut olsa da, insanlar gerekli önlemleri önceden almadıkları ve yaşam alışkanlıklarını değiştirmedikleri için sıkıntılı süreçler yaşayabilmektedirler. Daha da vahimi bazen barsak kanserleriyle yani rektum kanseriyle karışabilmektedir.

Hemoroid hastalığının iç ve dış olmak üzere iki çeşidi vardır. Bazen ikisi beraber bulunabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi topaklanan toplardamarlar, eğer gözle görülür ve elle hissedilir şekilde makat bölgesinin etrafında oluşmuşlarsa buna dış hemoroid denilebilir. Bu topaklanmaların büyüklüğü nohuttan küçük de olabiliyor, yumurta büyüklüğünde de. Makat bölgesinde bulunan bu hemoroid topaklanmalarının yahut venlerinin sarkma yapması da görülebilmektedir; bu durum bağırsak duvarında oluşan zayıflamadan kaynaklanmaktadır.

İç hemoroidin aksine dış hemoroid, genellikle şişip tronboze olmadığı sürece yoğun bir rahatsızlık yaşatmamaktadır. Fakat kişinin eliyle hissedebilmesi ve gözüyle görebilmesi psikolojik olarak rahatsızlık vermektedir. Özellikle kadın bireylerde estetiksel kaygılar daha yoğun ve rahatsızlık daha hat safhada olabilmektedir. Aynı durum cinsel ilişki sırasında çiftlerin birbirinden soğumasına da sebep olabilmektedir.

Hemoroidin belirtilerini paylaşmakta yarar görüyoruz:

Kanama: Parlak ve kırmızı renkte bir kanama hemoroidin baş belirtileri arasındadır. Makat bölgesinde özellikle tuvalete çıktığınızda zorlama ve ıkınma sebebiyle yırtılan toplardamar topakları, yırtılarak kanama yapmaktadırlar. Kirli kan olmadığı için daha parlak ve kırmızı renkte bir kan ortaya çıkmaktadır.

Kaşınma: Anüs bölgesinde sürekli kaşınma oluyorsa, bu da hemoroid belirtileri arasındadır. Fakat bu bölgedeki her kaşınma da hemoroid olarak algılanmamalıdır.

Islaklık Hissi: Makat bölgesinde sürekli ıslaklık hissiyatı, hemoroidin semptomları arasındadır ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ele gelen topaklanmalar: Özellikle dış hemoroid hastalığında görülen ve elle hissedilebilen topaklar, hemoroidin kesin semptomları arasında yer almaktadır. Böyle bir durumda kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Bahsettiğimiz gibi bu yazımızda dış hemoroidi mercek altına alacağız. Dış hemoroidde oluşan topaklanmalar yahut lezyonlar/şişlikler, makat dışından fark edilebilir haldedir. İç hemoroid vakalarında sık rastlanılan kan gelme durumu, dış hemoroidde hafif bazı şikayetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hafif yanma, ıslaklık, kaşıntı vb. şikayetler yaygındır.

İç hemoroide göre daha kolay tanı konulan dış hemoroidler, tedavi açısından da daha kolaydırlar. Makatın yanında konumlanmış damarlarda biriken pıhtı ödem oluşmasıyla kendisini gösterir. Dış hemoroid çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlar genetik yahut çevresel etkenler, kişinin hemoroide yatkınlığı, uzun süre devam eden ishal veya kabızlık durumları, hamilelik veya doğum, aşırı kilolu olmak, aşırı ağırlık kaldırmak vb. durumlardır. Damarlara aşırı baskı uygulanmasıyla ortaya çıkan dış hemoroid, çok uzun süre ayakta kalmak yahut oturmak gibi eylemler sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Görüldüğü gibi dış hemoroid, iç hemoroide göre daha kolay tedavi edilebilen fakat yine de hassasiyetle tedavi edilmesi şart olan bir hastalıktır. Zaten bu tarz hastalıklar genellikle beraber ilerlerler ve düzgün bir şekilde tedavi edilmezse, daha ciddi hastalıklara davet çıkartabilirler.
Dış hemoroid çeşitli hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Semptomları benzerlik gösteren diğer hastalıklar da, kesinlikle doktora gösterilmesi gereken vakalardır. Dış hemoroide ait semptomların ağrı vermese bile vücudunuzda yani makat bölgenizde oluştuğunu fark ederseniz, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sıkıntılı bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel günler dileriz.