Geri Dön

dış hemoroid amaliyatı

dış hemoroid amaliyatı
Anüs bölgesindeki damarların bozulmasıyla ortaya çıkan hemoroid, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yüzlerce yıldır insanların başının belası olan hemoroid, dikkatle tedavi edilmediğinde kansere kadar uzana sıkıntılı sonuçlara sebep olabilmektedir.   Tedavi olaraksa İbn Rüşd'den günümüze kadar uzanan çeşitli seçenekler söz konusudur. Tehlikeli durumlarda hızlı ve etkili bir tedavi olarak, ameliyat önerebilmektedir. Bu yazımızda dış hemoroid ameliyatı ile alakalı kısa bilgiler paylaşacağız.

Öncelikle dış hemoroid için ilk safhalarda genellikle ameliyat tercih edilmediğini belirtelim. Daha çok ileri, 3. yahut 4. seviyelerde dış hemoroid ameliyatı önerilir.  Ameliyat sırasında spinal yahut lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon uygulanmaktadır. Hastaya ameliyat öncesinde, ishal yapıcı şurup önerilir; böylece ameliyat sırasında ve sonrasında daha rahat bir tedavi süreci gerçekleştirilir.  Ameliyattan önce 5 - 6 saat boyunca açlık gerekmektedir.

Ameliyat şekline gelirsek;  dış hemoroid ameliyatı sırasında sarkmış olan hemoroid kısımları ( bunlara yastıkcık da denmektedir) kesilir. Akabinde ortaya çıkan yırtıklar dikilir ve makattaki bütünlük sağlanır. Eğer doktor lüzum görürse vazelinli tampon uygulanmaktadır.

Daha modern ve sancısız yöntemlerden birisi LİGASURE isimli cihaz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kesim, yakım ve birleştirmek işlevlerini aynı anda gerçekleştirebilen Ligasure modern ve efektif bir yöntemdir. Dikişin gerekmediği, kanamanın olmadığı oldukça hızlı bir ameliyat bu yöntemle mümkündür.  Dış hemoroid ameliyatında Ligasure tercih edilmesi,  ameliyattan sonraki süreçte de daha rahat bir tedavi sürecini mümkün kılmaktadır. 

Dış hemoroid ameliyatı sırasında kesilecek olan dokunun miktarı, cerrahın vereceği bir karardır.  Sarkma yapmış olan dokunun az bir kısmı kesilirse hastalığın tekrarlama olasılığı doğar. Çok fazla çıkartılırsa da, makat darlığı olarak bilinen rahatsızlık uzun vadede ortaya çıkabilir. Bu sebeple cerrah kesilen ve dikilen yerlerde iyileşme sırasında büzüşme, nasır oluşumu gibi durumların gerçekleşeceğini hesaba katar. Hasta da iyileşme sürecinde, bunları göz önünde bulundurmalıdır.  Cerrahlar genellikle şişlerin çoğunu keserek alırken, hafif bir şişlik olsa dahi esnekliği garanti altına alacağı için " kanal örtü köprüleri "  denilen kısımları bırakmayı tercih ederler. 

Ameliyat sonrasında birkaç gün içerisinde sosyal hayatınıza normal bir şekilde devam edebilirsiniz; lakin yaralarınızın iyileşmesi  3 haftaya kadar sürebilmektedir. Özellikle ilk haftada hafif ağrı ve ara sıra ufak kanamalar görülebilmektedir.  İyileşmenin ilk bir haftasında günde 2 defa, buna ek olarak her büyük abdest sonrası, sıcak suda oturma banyosu önerilir.  Dış hemoroid ameliyatı sonrası sık uygulanan bu yöntemde ortalama 13 cm seviyede  sıcak ile ılık arası suya oturulur. Bu işlem hem bölgeyi yumuşatarak ağrıyı azaltır hem de pansuman yerine geçer. Belirtmekte yarar var ki duşta, ayakta sıcak su tutulmasının çok faydası yoktur.

Dış Hemoroid Ameliyatı ile hastalığın tekrarlama olasılığı minimuma indirilir. Yine de hastanın - ve hatta hepimizin - dışkılama sırasında aşırı ıkınmama, klozet üzerinde saatler geçirmeme ve sürekli oturma/ sürekli ayakta durma gibi eylemlerden kaçınmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmesi/ edinmemiz gerekmektedir.