Geri Dön

Basur nedir

Basur nedir
Proktoloji, makat bölgesi hastalıkları ile ilgilenen Tıp Dalına denir. Makat bölgesi ile ilgili oluşan her türlü hastalığın genel adı Anal Hastalıktır.  Anal Hastalıklarla ilgilenen, sadece bu konularda faaliyetlerini devam ettiren Genel Cerrahlara Proktolog da denir.

Anal Hastalıklardan en yaygın ve en önemlilerinden birisi olan Hemoroid, cinsiyet ayrımı olmaksızın kalıtsal yatkınlık başta olmak üzere birçok tetikleyici unsura bağlı olarak makat bölgesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Hemoroid Hastalığına, hiçbir şikayeti, sağlık sorunu olmayan, günlük yaşamına devam eden her 3 kişiden 2’sinde rastlanmaktadır.

Hemoroid’i tanımlayacak olursak, Anal kanalın normal yapılarından birisi olan Hemoroidal Damarlar, anal kanalda dışkı kontrolüne yardımcı olan vasküler  yapılardır. Kesin nedeni bilinmemekle beraber,  kalıtsal yatkınlık, kabızlık, ıkınma, yaş, ishal, hamilelik, normal doğum, alkol tüketimi, mayalı ve asitli içeceklerin tüketimi, uzun süre ayakta durmak, uzun süre oturmak, aşırı baharatlı gıda tüketimi, acı biber tüketimi, fazla kilo gibi tetikleyici nedenler toplardamar iltihabına  ve bozukluklara neden olmaktadır. Bu da toplardamarların yani hemoroidal damarların anal kanalının üst kısmında şişmesine daha sonra bu kanalda yerleşmesine ve  makat dışına çıkmasıyla kendisini gösteren bir hastalıktır.  Genelde dışarı sarkan damarlar kırmızı veya mor renkte olur. Hemoroid,  halk arasında Basur olarak ta bilinmektedir. Mayasıl adı verilen ve anüs bölgesinde kaşıntı yapan cilt hastalığı ile karıştırılmaktadır.

Hemoroid makat etrafında ya da makatın iç kısmında oluşmaktadır. Bu nedenle Hemoroid’in semptomları hemoroidin tipine bağlıdır. Makat etrafında seyreden hemoroidi Dış (External) Hemoroid; makat içinde seyreden hemoroidi İç (Internal) Hemoroid olarak iki tipte incelemek mümkündür.