Geri Dön

3.evre hemoroid tedavisi

3.evre hemoroid tedavisi
Hepimizin iyi bildiği üzere çalışma temposu demek uzun süre ayakta durmak yahut  sağlıksız sayılabilecek uzunlukta bir süre boyunca  oturmak anlamına geliyor. İster band önünde duran bir işçi olun isterseniz saatlerce masa başında dikilen bir beyaz yaka. Sürekli oturmak yahut ayakta durmak hemoroid  hastalığı için davet çıkartmaktadır.

Günümüzün  çalışma alışkanlıkları sebebiyle çağımızın hastalıkları arasında geçen hemoroid, bilinen bir diğer adıyla basur, iç ve dış olarak ikiye ayrılmaktadır. Bugünkü yazımızda size, diğerine nazaran daha sıkıntılı olan iç hemoroidin, üçüncü evresinden bahsedeceğiz. 

Üçüncü evre hemoroid demek durumun oldukça ciddi olduğu anlamına gelmektedir.  Diğer evrelerde makat bölgesinin içinde konumlanan basur memeleri,  ıkınıldığında dışarı itilerek ortaya çıkmaktadır ve kanamaya sebep olabilmektedir. Nadir durumlarda bu meme anüs kaslarına sıkışarak sancıya sebep olmaktadır.  Üçüncü evre ise, daha önceki evrelerden daha ciddi bir durumdur.

Üçüncü evrede hemoroid memeleri dışkılama sürecinde dışarı sarkar ancak kendi kendilerine eski konumlarına dönemezler.  Hasta tarafından elle içeri itilerek eski yerine konulurlar ve bu durum gerek sancı, gerek olası kanama gerekse psikolojik olarak sağlıksız bir durumdur.

Tedavi açısından bakacak olursak, ilk iki evrede önleyici bir önlem olarak ilaçlar kullanılabilmektedir. Lakin hemoroid söz konusu ise ilaçlar yalnızca ilerlemeyi engeller, genellikle tedavi etmezler.  İlaçlar krem, fitil ve ağızdan alınan şeklinde üçe ayrılmaktadır.  Tedavi etmek içinse çeşitli cerrahi ve alternatif tedavi seçenekleri söz konusudur.

Beslenme ve dışkılama alışkanlıklarının düzenlenmesi sayesinde  başlangıç seviyesinde hemoroidlerde iyileşme görülmüştür. Lakin üçüncü evre gibi ciddi durumlarda özel bir lastik ile memelerin kurutulması olan ligasyon, skleroterapi  vb. tedaviler uygulanabilir. Bunun dışında lazerle yahut geleneksel olarak cerrahi müdahale olabilir. 

Tedavi olarak en mantıklı ve ağrısız seçim lazerle tedavidir.  Lakin hastanın durumuna göre bu konuda son kararı verecek olan, elbette doktorunuzdur. 3. derece hemoroid tedavisi oldukça hassas ve kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konudur. 

Kanamaların durdurulmasının zor olması ve dışkılama sırasında yoğun sancı olması sebebiyle, tedavi mutlak ve ivedi olarak uygulanmalıdır.