Geri Dön

2.evre hemoroid tedavisi

2.evre hemoroid tedavisi
Günümüzde endişe verici bir gerçek var ki hem beyaz, hem de mavi yaka çalışanları ilgilendiren, önemli bir konu. Konumuz bir hastalık. Uzun süre oturmak, yahut uzun süre ayakta kalmak sonucunda ortaya çıkabilen bir hastalık. Doğası dolayısıyla da biraz hassas bir konu.

Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid, çağımızın hastalıkları arasında geçer.  Vücudumuzun makat bölümündeki kılcal damarların şekil bozukluğuna uğrayarak tıkanmasıyla ortaya çıkan basur, tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bugünkü yazımızda 4 evreden oluşan hemoroid hastalığının ikinci evresini inceleyeceğiz.

İkinci evre için tedavi uygulayarak yoğun acı çekmeden kurtulmak için son dönemeç diyebiliriz.  2.derece iç hemoroid hastalığında hemoroid memesi olarak da bilinen topaklanma, makat bölgesinin 3-4 santimetre üst kısmında ortaya çıkar.  Genellikle 1-2 santimetre kırmızı kabarıklık şeklindedir.  Normal durumda fark edilmesi oldukça zor olsa da ıkınılarak dışarı itilebilir ve elle hissedilebilir.  Hasta kişi ayağa kalktığı anda bu meme tekrar içeri doğru çekilir. Hemoroid 'in 2. derece olması için en önemli kıstas bu durumdur. 

Buna ek olarak hemoroid memesinin hassaslaşması sebebiyle, tuvalete çıktığında ıkınırken, fışkırma şeklinde kanama olması muhtemeldir. Bunun ilerleyen versiyonlarında kansızlık da görülebilmektedir.  İkinci derece hemoroid ile alakalı bunun dışında ciddi sorunlarla karşılaşılmamaktadır. 

İkinci derece hemoroid ile alakalı rastlanan en sıkıntılı durum, yüksek şiddetle ıkınma sebebiyle basur memesinin çok fazla dışarıya itilmesi ve tekrar içeri girmek yerine makat kaslarının arasında boğulmasıdır.  Bu durumda boğulmuş hemoroid olarak da bilinen tromboze hemoroid durumu ortaya çıkar; tromboze hemoroid oldukça sancılı bir süreçtir.

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi rahat tedavi edilebilecek bir evre olan ikinci derece iç hemoroid,  boğma olarak bilinen topaklanmış damarların uygun bir cisim ile bağlanarak kurutulmasıyla ya da lazer tedavisi ile çözülebilmektedir.  Bu süreç o kadar kolaydır ki tedavi 5 dakikada tamamlanmaktadır ve hasta gündelik hayatına dönebilmektedir. 

Hemoroid sıkıntısından sakınmak için sık sık spor yapmak ve herşeyi kararında tutmak isabetli olacaktır. Bu hem beslenme hem de oturmak/ayakta durmak için geçerlidir.