Geri Dön

1.derece hemoroid tedavisi

1.derece hemoroid tedavisi
Sıhhatli günler dileriz.  Eski uygarlıklar  her eylemde "ölçülü" olmanın, huzur ve sağlığa giden yol olduğunu savunmuşlardır.  Modern tıp açısından da, oldukça isabetli olan bu görüşün bugünkü yazımıza da uyarlamak mümkündür. Ölçüsüz bir süreklilikte oturmak, ayakta durmak, ağır kaldırmak yahut dışkılama sürecinde zorlanmak  halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığına sebep olabilmektedir. Hemoroid konusunu işleyen yazılarımızı, sitemizde bulabilirsiniz. 
 
Bugünkü yazımızda 1.derece hemoroid tedavisi konusunda yararlı bilgiler vereceğiz.  İlerleme aşamasına göre çeşitli safhalara bölünen hemoroid hastalığının 4 evresi vardır.  Bu 4 evrenin her birinin özel ve titiz tedavi çeşitleri mevcuttur.  Bugünkü yazımızda 1. derece hemoroid tedavisinden bahsedeceğiz. 

Birinci evre saptaması zor ve diğer hastalıklarla sık sık karıştırılabilen bir evredir. Bu evrede yalnızca hemoroid yastıkçığı da denilen bölgelerde şişme görülür.  Dışkılama yaparken anüsün iç bölgesinde oluşan memeler, ıkınma ve zorlamayla dışarı itilebilir ve elle hissedilebilir.  Bu evrede çok fazla ağrı hissedilmez ancak ilgilenilmemesi halinde ileri evrelerde yoğun sancılar görülebilir.  Bazı vakalarda genişlemiş bir pıhtının damarlara baskı yapmasıyla,  diken yahut iğnenin batması gibi bir ağrı hissedilir. Bunun akabinde kızarıklık, şişme gibi semptomlar gelişebilir.

Oldukça sinsi olarak nitelendirebileceğimiz bu hastalık elle tedavide belirlemesi oldukça zordur;  saptamanın en sağlıklı yöntemi endoskopidir.  Aynı zamanda bu memenin yüzeyinin tahriş olması halinde, taze ve kırmızı renkte kanama olabilir. 

Hastanın durumu hissederek endoskopiye girmesi sonucu saptanırsa,  1.derece hemoroid tedavisi çok ağrılı olmaz. Erken teşhis olduğu için, tedavi etkilidir ve daha vahim sonuçları engeller. Doktorunuzun önereceği pomat ve diğer ilaçlarla bu safhada hastalığı daha başlamadan durdurabilirsiniz.  Bu evrede hastaneye yatmanıza yahut cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilmeniz yüksek bir olasılıktır. Burada yapılabilecekleri kısaca özetlersek:

a) Oturarak Banyo Uygulaması:  Aşırı olmayan sıcak suya oturarak, 10 dakikadan kısa bir süre yıkanmak tedaviye katkıda bulunurken hastanın sancılarının da azalmasını sağlar. İstikrarlı uygulamada,  hemoroid memelerinin gerilediği görülebilmektedir.
b) Yaşam Tarzı: Doktorunuzun, hastalığınızın seviyesine göre vereceği yaşam tarzı, alışkanlıklar, diyet, ve benzeri önerilerle yalnızca 1. derece hemoroid tedavisi için değil, genel anlamda daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.
c) Sarkan hemoroid memelerinin içeri itilmesi:  1.evrede çok sık görülmese de, makat bölgesinden dışarı sarkan memelerin tekrar içeri itilmesi önemlidir. Eğer bu yapılmazsa, hemoroid memelerinin ağrı, iltihap ve kanama gibi sonuçlar doğurması söz konusudur. 
d) Krem ve Pomad uygulamaları: Hemen her safhada olduğu gibi, 1. Derece Hemoroid Tedavisi için de krem ve pomad ilaçlar uygulanabilmektedir.
e) Flebotropik  ilaç alınması: Hemoroid oluşmuş damar bölgelerini sıkılaştırabilen ve kan akışının normal haline dönmesini sağlayabilen bu ilaçlar, oldukça etkilidir ve 1. Derece Hemoroid Tedavisi için de kullanılabilmektedir.

Hemoroid çağımızda dikkat etmemiz gereken bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple, erken tanı ve tedavi çok önemli. Hijyen, yaşam tarzı ve rutin check-up, sizi yorucu ve sancılı bir süreçten kurtarabilmektedir...